Ga naar de inhoud

Op 26 april gingen we op bezoek bij Het Nijwsolkje. Tom en Ann namen ons mee op hun zorgboerderij. We delen vijf geleerde lessen:

  1. Het Nijswolkje heeft een 80-tal melkschapen en werkt volledig zelfvoorzienend, van akker tot verkoop.
  2. Ze kiezen voor een agro-ecologische werkwijze en gaan voluit voor gezond bodemleven. Er wordt ingezet op natuurlijke vijanden en mechanische onkruidbestrijding.
  3. Het Nijswolkje is een zorgboerderij. De 37 gasten draaien mee in alle takken van de boerderij, naargelang hun interesses en vaardigheden
  4. Schapen worden geschoren om hygiënische redenen, de wolvlieg legt namelijk eitjes in de wol en dat kan tot veel problemen leiden bij de schapen. De larven doen zich tegoed aan de schapen en dat veroorzaakt veel pijn.
  5. Schapen kunnen niet, zoals koeien, met een robot kunnen worden gemolken, de boer/boerin moet steeds aanwezig zijn en helpen om de melkproductie op gang te brengen. Dat maakt het zeer arbeidsintensief en dat is één van de redenen waarom ze ervoor kiezen om niet uit te breiden.
  6. Voor 1 kg kaas is er 7 liter melk nodig is. Een melkschaap geeft ‘s morgens 2 a 2,5 liter melk en ‘s avonds ongeveer 1,5 liter.